Peygamber Efendimiz’in (SAS.) dünyayı teşriflerinin yıl dönümü olan Mevlid Kandili vesilesiyle bu yıl da 8 Milyar Salavât Kampanyası düzenleniyor.

Dünyadaki her bir insan adına okunacak salavât-ı şerifeler, 12 Rebîülevvel 1443 (17 Ekim 2021) Mevlid Kandili akşamı yapılacak duayla Peygamber Efendimiz’in ruhaniyetine hediye edilecek.

Peygamber Efendimiz (SAS.) Hz. Muhammed’in dünyayı teşriflerinin yıl dönümünde idrak edilen Mevlid Kandili vesilesiyle 8 milyar insanlık adına salavât-ı şerife getirilmesinin hedeflendiği “8 Milyar Salavât” kampanyasına bu yıl da yoğun ilgi gösteriliyor. 

“Dünyada yaşayan insanlar adına dünyanın her yerinden salavat gönderenlere sen de katıl” çağrısıyla Server Hanımlar Vakfı tarafından bu yıl 10.’su düzenlenen 8 Milyar Salavât kampanyasında, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Hicri 1443 / Miladi 2021 yılında da 8 milyar salavat hedefinin aşılması bekleniyor.

Server Hanımlar Vakfı’ndan yapılan açıklamada, “Tüm insanlığa rehber olarak gönderilen Peygamber Efendimiz’in (SAS.) dünyayı teşrifleri vesilesiyle her yıl 8 Milyar Salavât kampanyası düzenliyoruz. Bu vesileyle, ideal mesaja muhatap, davete ve icabete mazhar olan Müslümanlar olarak dünyadaki 8 milyar insanın Peygamberimiz ile kesintisiz iletişim kurmasını arzu ediyoruz. Amacımız, Peygamber Efendimiz’in ahlakıyla ahlaklanmanın yaşadığımız çağda giderek daha önemli hale geldiğini önce kendimize, sonra tüm insanlığa hatırlatmak.

Geçtiğimiz yıl, salavât-ı şerife okuma çağrımız Türkiye’nin 81 ilinin yanı sıra 35 farklı ülkeden destek buldu. Hedefimiz olan 8 milyar aşılarak tüm insanlık adına 8.3 milyar salavât-ı şerife getirildi. Bu yıl, hem 8 milyar hedefimizi yeniden aşacağımıza hem de katılan ülke sayısının 50’ye yaklaşacağına inanıyoruz. Çağrımıza karşılık veren herkese teşekkür ediyoruz” denildi.   

Yaşam tarzıyla ve hayat nizamıyla tüm insanlığa rehberlik eden Peygamber Efendimiz’e duyulan sevginin, vefanın ve ümmet olma bilincinin gelecek nesillere aktarılmasının da hedeflendiği kampanya kapsamında, Mevlid Kandili akşamı olan 12 Rebîülevvel 1443 (17 Ekim 2021) tarihine kadar salavât-ı şerifeler getirilecek. Dünya üzerinde yaşayan her bir insan adına okunacak salavât-ı şerifeler Mevlid Kandili akşamı, tüm insanlığı İslam’a davet eden Peygamber Efendimiz’in ruhaniyetine hediye edilecek.

Salavât nedir?

Salavât, “dua, tâzim, rahmet, esenlik, övgü” anlamlarına geliyor. Kur’an-ı Kerim’de, Ahzâb Suresi 56. Ayet-i Kerimede, “Şüphesiz ki Allah ve melekleri Peygamber’e salavât getirirler. Ey iman edenler! Siz de onun için (tam bir teslimiyetle) salât ve selam getirin.” buyruluyor.

Salavât nasıl getirilir?

Resûl-i Ekrem, kendisine nasıl salât okuyacaklarını soran bazı sahâbîlere namazlarda okunan “Salli ve Bârik duaları”nı tavsiye etmiştir.

Birçok şekilde salavât getirilebilir. En kısa şekliyle;

“Allâhümme Salli Alâ Seyyidina Muhammed” (Allahım, Efendimiz Muhammed’in şanını yücelt.)

Kampanyaya, “www.8milyarsalavat.com” web sitesinden ve “8 Milyar Salavat” mobil uygulamasından katılmak mümkün.

Kaynak: https://www.akra.media/Haber/HaberDetay/101851/yeryuzundeki-8-milyar-insan-icin-8-milyar-salav-t-cagrisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.