Avustralya Mahmud Es’ad Coşan Vakfı tarafından 10.’su düzenlenen Hicri 1436 Uluslararası Kurban Organizasyonu, kardeşlerini önceleyen diğerkâm hayırseverler sayesinde bu yıl da on binlerce ailenin yüzünde tebessüme, kalbinde sürura vesile oldu.

“100bin tebessüm” temasıyla düzenlenen kurban organizasyonu kapsamında bu yıl Endonezya’daki genel dağıtımların yanı sıra birçok bölgede kısıtlı imkânlara sahip yetimhaneler, huzur evleri ve akıl hastaneleri ile zor şartlar altında ilim tahsili yapılan hafızlık Kur’an kurslarına da kurban etleri ilk elden ulaştırıldı. 

MEC Vakfı’ndan yapılan açıklamada “Son 10 yıldır Allah-u Teâlâ’nın yardımı, hayırseverlerin gayretiyle büyüyerek devam eden kurban organizasyonumuz kapsamında bu güne kadar Endonezya’nın 30’u aşkın il ve ilçesinde, yüzlerce köyünde 450 bini aşkın gerçek ihtiyaç sahibi aileye kurban etlerinizi ilk elden ulaştırmanın mutluluğunu, emanetini bize teslim eden siz değerli dostlarımızla birlikte yaşıyoruz” denildi.

Uluslararası bir organizasyon olması hasebiyle her yıl yaklaşık 6 aylık bir sureci içeren kurbanlıkların özenle belirlenmesi, helal kesimhanelerle anlaşılması, duyuruların geniş kitlelere yapılması, vekâletlerin titizlikle alınması, kurbanlıkların hassasiyetle kesilmesi, dağıtım için paylara ayrılması, soğuk hava depolarında muhafazası, Avustralya ile Endonezya arasındaki resmi işlemlerin sürdürülmesi ve dağıtım yerlerinin çeşitli kriterler gözetilerek belirlenmesi gibi çalışmalardan sonra kurban etlerinin, 12 Kasım 2015 Perşembe günü itibarıyla soğuk zincir halkısına riayet edilerek bu seneki dağıtım bölgesi olan Endonezya’nın Doğu Java bölgesine ulaştırıldığının belirtildiği açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“İlk dağıtım yerimiz olan Malang şehrinde düzenlenen törenle 18 Kasım Çarşamba günü başlayan kurban etleri dağıtımında, ilk olarak 4 bini aşkın aileye ve yüzlerce engelli kardeşimize emanetleriniz, selamlarınız eşliğinde sevgi ve kardeşlik duygularımızla ilk elden teslim edildi. Düzenlenen törende yapılan kardeşlik ve sevgi eksenli konuşmalar, sunulan nezih ikramlar ve dinî müzik grubu DEBU’nun ilahileriyle misafirlerimizin sizin adınıza memnun edilmeleri için azami gayret gösterildi.

Vakfımızın kurucusu Muhterem Muharrem Nureddin Coşan Hocaefendi, dağıtım organizasyona iştirak ederek bizzat kurban etlerini taşıyıp gerçek ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ilk elden takdim etti.

Bu sene Doğu Java bölgesinde bulunan 8 il ve ilçeye bağlı 144 köydeki dağıtımlara ek olarak, Orta Java’da Yogyakarta ve Kuzey Sumatra’da Medan, Batubara bölgelerinde de kurban etleri gerçek ihtiyaç sahiplerine ilk elden ulaştırıldı.

Mahalli dağıtımlara ilaveten bu yıl her bölgede önceden belirlenmiş olan ve kısıtlı imkânlara sahip yetimhaneler, huzur evleri ve akıl hastaneleri ile zor şartlar altında ilim tahsili yapılan hafızlık Kur’an kurslarına da kurban etleri ulaştırmaya devam edilmektedir.

Her gün 3 ayrı köyde kupon karşılığı kurban eti dağıtımına devam eden Mahmud Es’ad Coşan Vakfı’mızın görevlileri, kuponların önceden belirlenmiş gerçek ihtiyaç sahiplerine teslimi için azami gayret sarf etmekte, yerel resmi makamlarla sürekli iletişim halinde bulunmaktadır.

Dağıtım faaliyetlerimiz suresince 100 bin aileye ulaştırılacak yardımla yüz bin binlerce insanın yüzünde beliren gülümsemeyi ve dualarını siz hayırsever dostlarımız adına kabul ederken, vakfımız aracılığıyla ifa etmiş olduğunuz kurban ibadetinizin kabul edilmesini dilemekteyiz.

Kurban organizasyonumuzun gerçek ahiret kardeşliğinin gerçekleşmesine vesile olmasını niyaz etmekteyiz.

Tüm khayır sahibi dostlarımıza teşekkür eder, 11. yılda, Hicri 1437 Uluslararası Kurban Organizasyonumuzda tekrar bir ve beraber olmayı dileriz.

Mahmud Es’ad Coşan Vakfı – Avustralya”

MAHMUD ES’AD COŞAN VAKFI

MEC Vakfı (MEC Foundation) ilim, fikir ve gönül önderi merhum Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan’ın Avustralya’da vefatının ardından, kendisinin ufuk açan ideallerini, projelerini ve ayrımcılık karşıtı yardımseverlik felsefesini devam ettirmek amacıyla kurulmuş olan, uluslararası çapta bağımsız bir hayır kuruluşudur.

MEC Vakfı, kurulduğu günden bu yana zor durumdaki birçok topluluğun yardımcısı olmuş ve çeşitli insanî projelerin hayata geçmesi için mâli, sosyal, psikolojik ve manevi destek sağlamıştır. Vakfın amacı, toplumda sosyal adalete odaklanmak ve desteğe muhtaç toplumların maddî ve manevî ihtiyaçlarının giderilmesine yardımcı olmaktır.

M. Es’ad Coşan Vakfı, her yıl düzenlediği uluslararası kurban organizasyonuyla kurban bağışlarını gerçek ihtiyaç sahiplerine ibadet hassasiyetiyle ve ilk elden ulaştırmaktadır.

Uluslararası kurban organizasyonu, insanî ve İslamî bir vazife olarak, unutulan diyarlarda yüz yıllardır ihmal edilen kardeşlerimize hem maddî hem de manevî destek olmak amacıyla yürütülen bir faaliyettir.

NEDEN ENDONEZYA?

Müslümanlarla ilgili gündem hep Ortadoğu olsa da Asya-Pasifik’teki Müslüman nüfus oranı Ortadoğu’nun 3 katıdır. Bu bölge, küresel güçlerin sürekli ilgi odağında bulunan, diğer Müslüman ülkeler tarafından genellikle unutulan önemli bir bölgedir.

Dünyanın en kalabalık Müslüman ülkesi ve aynı zamanda nüfus yoğunluğu bakımından en büyük dördüncü ülkesi, yaklaşık 250 milyonluk nüfusuyla Endonezya’dır.

Güneydoğu Asya’da yer alan ve yaklaşık 17.000 adadan oluşan ülkede ihtiyaç sahibi kişi sayısı oldukça fazladır. Gerek sömürge döneminde, gerekse bağımsızlık sonrasında yürütülen yoğun faaliyetlerle Endonezya halkı İslamî kimliğinden, maddî ve manevî değerlerinden uzaklaştırılmaya çalışılmaktadır.

Yozlaştırma çalışmalarına rağmen İslâm’ı gereği gibi yaşamaya çalışanların sayısı da az değildir. Özellikle son yıllarda dinî hayata dair bilinçlenme hız kazanmış, halkı yeniden İslamî kimliğine kavuşturma ve aynı zamanda sosyal dayanışmayı sağlama amacı taşıyan çalışmalar giderek artmıştır.

Yoğun olarak ilgi çekilen, herkesin ilgi gösterdiği yerlerden ziyade, kimsenin gitmediği, gidemediği, gözden ırak yerlere ulaşılmakta ve yardım götürülmektedir.

Bunu yaparken MEC Vakfı bütün aşamalarda kendi kaynaklarını kullanarak, yardımın garantili bir şekilde gerçek ihtiyaç sahiplerine ilk elden ulaştırmaya gayret etmektedir.

Mahmud Es’ad Coşan Vakfı, son 10 yıldır düzenlediği kurban organizasyonuyla Endonezya’daki yakın ilgiye ve yardıma ihtiyaç duyan, günde 1 doların altında gelirle hayata tutunan gerçek ihtiyaç sahibi yüzbinlerce aileye yardım elini uzattı ve kurban etlerini ilk elden dağıttı.

AKRA

Tagged