Son yıllarda düzenlediği özgün ve temalı programlarla dikkat çeken İnsan ve Çevre Derneği BİNDER, Kritik Analitik Düşünme Platformu’nun katkılarıyla 05 Rebiulahir 1439, 23 Aralık 2017 Cumartesi akşamı, Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde “Sağduyulu İttifak” temalı, gündeme uygun konusu ile bir panel tertip ediyor.

İstanbul Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek programda, Ümmet-i Muhammed’in birlik ve beraberliği, Müslüman ülkelerin Allah(c.c)’ın kitabı ve Resulullah(sas)’ın sünneti etrafında birlik ve beraberlik göstermelerine değinilerek, geçmişte gerçekleştirilmiş olan Sağduyulu İttifak Çağrısı güncellenip, bu ittifakın dünü, bugünü ve geleceği hususları müzakere edilecek.

Sağduyulu İttifak Paneli ile hedeflenen; genelde Bölgemiz ve İslam Ülkeleri, özelde ülkemiz insanları arasında körüklenmeye çalışılan etnik ve mezhepsel farklılıkların çatışma ortamına dönüştürülmek istenmesine dikkat çekmek, bölgemizde oluşturulmaya çalışılan kaosa müsaade etmeyecek çalışmalara zemin hazırlamaktır.
Konusunda uzman akademisyenlerin davet edildiği programda,  Kritik Analitik Düşünce çerçevesinde müzakereler yapılarak, kamuoyuna  çözüm yolları sunulmaya çalışılacak.
Ayrıca Kur’an-ı Kerim’in ve Peygamberimiz Hz. Muhammed(sas)’in öğretilerinin düşüncede, inançta ve amelde esas alınıp, her bireyce bilinip yaşamlarında uygulamaları gereken bir erdem olduğuna vurgu yapılarak, bunun oluşturulmaya çalışılan kaos ortamını önleyeceğini  insanımıza hatırlatmaktır. 

Sunuculuğunu İlahiyatçı Selami KARAAĞAÇ’ın yapacağı program, Kur’ân-ı Kerim tilaveti ve meali şerifinin okunması ile başlayacak.
Doç. Dr. Murat MAKARACI’nın Moderatörlüğünde devam edecek panelde;
Marmara Üniversitesi Ortadoğu ve İslam Ülkeleri Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet UYSAL “Ortadoğu ve İslam ülkelerinde çatışmalar ortamında birlikte yaşam perspektifi”
Bandırma Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. İsmail ŞAHİN “Ortadoğuda kültürel diplomasinin önemi”
Adnan Menderes Üniversitesi Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç Dr. K. Ramazan HAYKIRAN “Birlikteliğin kültürel imkânları tarihi tecrübe” konulu sunumlarını yapacaklar.

BİNDER’in organize ettiği ve Saat 19:30’da başlayacak olan panel, soru-cevap bölümü ile devam edip panelistlere plaket takdimi ile sona erecektir.
—–

Program ile ilgili paylaşımları sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Facebook.com/InsanVeCevreDernegi
https://twitter.com/Binder_Binder
instagram.com/insanvecevredernegi