Mevlid 1437

Kutlu Veladetin İhyası:

el-Muslih – O Islah Edendir (sas)

 “.. O, Allah’ın Resûlü ve peygamberlerin sonuncusudur.”

(Ahzâb Suresi 40. Ayet-i Kerime)

Son Peygamber Platformu ile İnsan ve Çevre Derneği BİNDER, Peygamber Efendimiz (sas)’in dünyayı teşriflerinin yıldönümü olan 12 Rebi’ül-evvel 1437, 22 Aralık 2015 Salı akşamı, Fatih’teki Eminönü Yeni Camii’nde “el-Muslih – O Islah Edendir (sas)” temalı kandil programı tertip ediyor. Mevlid 1437 el-Muslih etkinliği kapsamında başlatılan “8 milyar salavat-ı şerife” kampanyası yoğun ilgi görüyor.

Mevlid Kandili akşamı gerçekleştirilecek programda, tüm insanlar için örnek olan Son Peygamber Hz. Muhammed (sas)’in el-Muslih vasfı, “O, Islah Edendir” temasından yola çıkılarak farklı yönleriyle ele alınacak.  Program vesilesiyle Peygamber Efendimizin ıslah edici özellikleri ile alt tema olarak; unutulan bir sünnet olan ‘emr-i bil ma’ruf, nehy-i anil münker iyiliği tavsiye ve kötülükten alıkoyma’ gündeme gelecek.

Fesadın ve ifsadın arttığı günümüzde, en iyi ıslah edici olan peygamberlerin ıslah eden yönünün anlatılacağı “el-Muslih – O Islah Edendir (sas)” programıyla Peygamber Efendimizin, her mü’minin hayatında rol-model olarak yer alması için gerekli farkındalık ve değişim şartları uzmanlarca gündeme getirilecek.

Son Peygamber Platformu ile BİNDER’in geleneksel hale getirdiği özgün Mevlid Kandili programlarından dokuzuncusu olan “el-Muslih – O Islah Edendir” programı, 12 Rebi’ül-evvel 1437, 22 Aralık 2015 Salı günü Fatih Eminönü Yeni Camii’nde saat 18.00’de başlayacak.

Ömer Faruk Tuna’nın sunumunu yapacağı programda Kur’an-ı Kerim’den aşrı şerifleri Ferruh Muştuer, Fatih Kaya okurken, ayetlerin meali şeriflerini ise seslendirme sanatçısı Emrullah Uzun seslendirecek.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd Doç. Dr. Halil İbrahim Kutlay’ın “el-Muslih (sas)” konusunda katılımcılara hitap edeceği programda, Zeki Yüksel ve Musa Çetintaş mevlid-i şeriften bölümler okuyacak.

Ayasofya Hafızlar Topluluğu’nun salavat-ı şerife ve ilahileri icra edeceği programın kapanış duasını Nizamettin Coşkun yapacak. Programın sonunda salavatlar eşliğinde musafaha yapılacak.  Ardından katılımcılara şerbet ve çeşitli ikramlarda bulunulacak.

Mevlid kandili programı AKRA FM, TVNET ile www.elmuslih.org ve www.akradyo.net ve sitelerinden canlı olarak yayınlanacak.

Son Peygamber Platformu, Mevlid 1437 el-Muslih etkinliği kapsamında başlattığı

8 milyar salavat-ı şerife” kampanyası yoğun ilgi görüyor. Okunan salavat-ı şerifeler, 12 Rebiülevvel 1437, 22 Aralık 2015 Salı akşamına kadar www.8milyarsalavat.com adresindeki salavat sayacına kaydedilebiliyor.

Önceki yıllarda “el-Emîn (sas)”, “el-Muallim (sas)”, “el-Beşîr (sas)”, es-Sâdık (sas), ve “el-Mübelliğ (sas)” kandil özel programlarını gerçekleştiren BİNDER, geçtiğimiz yıl Son Peygamber Platformu ile birlikte Peygamber Efendimizin “Hayru’l Beşer(sas)” vasfının işlendiği bir program düzenlemişti.

MEVLİD 1437 EL-MUSLİH (SAS) PROGRAM AKIŞI

12 Rebiülevvel 1437, 22 Aralık 2015 Salı Eminönü Yeni Camii

Yatsı Ezanı(Çifte Ezan)              : Dursun Şahin, Nevzat Dişbudak

Yatsı namazı                                : Ferruh Muştuer (Yeni Cami İmamı)

Amenerrasulü                             : Yaşar Özsoy

Salavat ayeti ve meali                : Emrullah Uzun

Salavat Korosu                            : Ayasofya Hafızlar Topluluğu

Kur’an-ı Kerim                            : Ferruh Muştuer, Fatih Kaya

Meal-i Şerif                                 : Emrullah Uzun

el-Muslih Konuşması                  : Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim Kutlay

Veladet Bahri                              : Zeki Yüksel

İlahiler                                        : Ayasofya Hafızlar Topluluğu

Münacaat Bahri                          : Musa Çetintaş

Dua                                             : Nizamettin Coşkun

Afiş