Bu yıl 17.’si düzenlenen Mahmud Es’ad Coşan Vakfı Uluslararası Kurban Organizasyonu, Türkiye MEC Vakfı tarafından gerçekleştirilecek.  Niyet sahipleri dilerse Türkiye’de dilerse Endonezya’daki ihtiyaç sahiplerine vekaletlerini ulaştırabilecek. 

MEC Vakfı 17 yıldır devam eden kurban organizasyonuyla, dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan, kendi bulundukları bölgelerde kurban ibadetlerini hakkıyla yerine getirme imkânı bulamayan Müslümanların ibadetlerini layıkıyla yapabilmelerine aracılık etmeyi, iyiliği ve kardeşliği yaymayı amaçlıyor.

Kurbanlıkların İslami usullere uygun olarak kesilmesi, dinlendirilmesi ve sağlıklı koşullarda teslim edilmesine özel önem veren MEC Vakfı, kurbanların kesim ve paketleme işlemlerinin zamanında ve sağlıklı yürütülebilmesi için modern tesisleri tercih ediyor.

Kurban ibadetinde önemli şartların başında vekalet, tekbir ve besmele geliyor. Kesimde, vekalet sahiplerinin isimleri tek tek zikredilerek vekaletler kesim ekibine veriliyor. Organizasyonda taahhüt edilen koşulları denetlemek ve kontrol etmek amacıyla kesim tesisinde ehil görevliler yer alıyor. Avustralya’da yapılacak kesimlerde ise Helal Tescil Kuruluşu temsilcileri bulunuyor.

Gerçek ihtiyaç sahiplerine dağıtım

Dünya üzerinde pek çok insan açlık ve yoksullukla mücadele ediyor. Yardımlaşma arttıkça, yakınlaşma artıyor. İyilikler iyilikleri büyütüyor. Kurbanla insanlar birbirine, gönüller Allah’a yakınlaşıyor.

Kurban ibadetiyle gönüllerin Allah’a yakınlaşmasına, dünya üzerindeki Müslümanların iyilikle, saygıyla birbirlerine yaklaşmasına vesile olmayı hedefleyen MEC Vakfı “gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşma” konusuna özen gösteriyor.

İhtiyaç sahiplerinin belirlenmesine Kurban Bayramından 3 ay önce başlanıyor. Hem ülkemizde hem de Endonezya’da; ilgili kuruluşlarının da yardımıyla dağıtımın yapılacağı şehirlerdeki gönüllüler tarafından ihtiyaç sahipleri tespit ediliyor. Hazırlanan kuponlar dağıtım öncesinde hak sahiplerine ulaştırılıyor. Dağıtım günü geldiğinde herhangi bir izdihama sebebiyet vermeden saygıyla, nezaketle ihtiyaç sahiplerinin hakları teslim ediliyor. 

Dağıtım Türkiye’de ve Endonezya’da olacak

Türkiye için kesim ve dağıtım bölgelerine yönelik çalışmalarını hızlandıran MEC Vakfı, bu yıl önemli bir farklılık getiriyor.  Tamamen gönüllü gruplar ile dağıtım çalışmalarını yürüten MEC Vakfı, gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmanın mutluluğunu vekalet sahipleriyle de paylaşmak istiyor. Türkiye’deki dağıtımlara iştirak etmek isteyen vekalet sahiplerine de kapasite dahilinde öncelik sırasına göre dağıtıma katılma imkânı sunuyor.

Türkiye’de kesim Afyon’daki modern et işleme tesislerinde yapılacak olup dağıtım illeri; Adana, Afyon, Aksaray, Ankara, Balıkesir, Bursa, Denizli, Erzurum, Gaziantep, Isparta, İstanbul, İzmir, Karabük, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Kütahya, Sakarya ve Yozgat olarak belirlendi.

Yurt dışı ayağında önceki yıllarda olduğu gibi kesimler Avustralya’da, dağıtımlar ise Endonezya’da yapılıyor.

Endonezya Müslüman nüfusun en yüksek olduğu ülkelerden biri olarak biliniyor. Aynı zamanda ihtiyaç sahibi kişi sayısının da çok yüksek olduğu bir ülke olarak öne çıkıyor. Ayrıca Endonezya yurt dışı kesimlerin yapıldığı Avustralya’ya yakınlığı itibarıyla da öncelikli bir konumda yer alıyor.

MEC Vakfı 17. Kurban Organizasyonunda Endonezya’da bulunan ihtiyaç sahiplerine de ulaşmak amacıyla önemli bir kota ayrılıyor. Bu sebeple vekalet sahiplerinin vekaletlerini verirken bu bölgeyi de özellikle gözetmeleri bekleniyor.

MEC Vakfı 17. Uluslararası Kurban Organizasyonunda Türkiye’de kesimi yapılacak ve Türkiye’de dağıtımı yapılacak kurbanlıklar için Büyükbaş Kurban Hisse Bedeli 2.800 TL, Küçükbaş Kurban Bedeli 2.950 TL olarak belirlendi.

Avustralya’da kesimi yapılacak ve Endonezya’da dağıtımı yapılacak kurbanlıklar için Büyükbaş Kurban Hisse Bedeli 250 Avustralya Doları, Küçükbaş Kurban bedeli 270 Avustralya Doları olarak belirlendi.

Organizasyon ile ilgili ayrıntılı bilgi kurban.mec.org.tr adresinde yer alırken vekalet işlemleri vekalet.mec.org.tr adresi üzerinden yapılabiliyor.­

Kaynak : https://www.akra.media/Haber/HaberDetay/102775/mec-vakfi-kurban-organizasyonu-turkiye-den-dunyaya-uzaniyor

Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.