Mahmud Es’ad Coşan (MEC) Vakfı, Uluslararası Kurban Organizasyonuyla uzak diyarlardaki gerçek ihtiyaç sahiplerine, niyet sahiplerinin emanetlerini ulaştırmaya hazırlanıyor. 15. kez gerçekleştirilecek organizasyon bu yıl, “Hak İçin Yap Hakkıyla Yap” çağrısıyla düzenleniyor. 

MEC Vakfı, düzenlediği Kurban Organizasyonuyla; önceliğini, vacip olan kurban ibadetinin aslına ve usulüne uygun olarak, bir ibadet niyet ve şuuruyla yapılmasına ve bu bilincin yaygınlaştırılmasına veriyor. Dünyanın birçok ülkesinden katılan niyet sahiplerinin vekâletleriyle usulüne uygun olarak kesilen kurbanların ilk elden ve aracısız olarak gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması sağlanıyor.

Yüz binlerce aileye kurban etlerini ilk elden ulaştıran MEC Vakfı, büyükbaş kurban hisse bedelini 240 Avustralya Doları, küçükbaş kurban bedelini 260 Avustralya Doları olarak belirledi.

Sadece internet üzerinden gerçekleştirilecek vekâlet işlemleri ile ilgili detaylı bilgiye kurban.mecvakfi.org adresinden ulaşılabilir.

Kurban bağışları nasıl ulaştırılıyor?

* Tüm dünyadan vekâletler alınıyor.

* Vekâletler; vacip, adak, akika ve sadaka olarak tasnif ediliyor.

* Kesime uygunlukları titizlikle kontrol edilen kurbanlıklar Avustralya’dan satın alınıyor.

* Kesim, MEC Vakfı, Helâl Tescil Kuruluş temsilcileri ve veterinerler eşliğinde, İslami usullere uygun olarak yapılıyor.

* Kurban sahiplerine, kurbanlarının kesildiği SMS ile anında bildiriliyor.

* Kesilen kurbanların etleri, dağıtım için paketleniyor ve soğuk hava zinciri korunarak MEC Vakfı’nın Endonezya’daki soğuk hava depolarına ulaştırılıyor.

* Kurban dağıtımı, resmi kurumlar tarafından belirlenen ailelere önceden verilen kuponlar ile en düzenli ve zahmetsiz şekilde yapılıyor.

* MEC Vakfı görevlileri tarafından yapılan dağıtımda, kurban etleri gerçek ihtiyaç sahiplerine ilk elden, aracısız ulaştırılıyor. 

* Dağıtımın ardından, hangi bölgelerde, kaç aileye yardım yapıldığı detaylı raporlarla resmi makamlara bildiriliyor.

* Unutulan diyarların gerçek ihtiyaç sahipleri, dünyanın dört bir tarafındaki Müslümanlardan gelen hediyelerine ilk elden, aracısız kavuşuyor.

Kaynak: https://www.akra.media/Haber/HaberDetay/100372/mec-vakfi-kurban-organizasyonu-basladi

Tagged