Celaleddin Ökten’in kerimesi, Mescid-i Nebevi müdavimi ve Peygamber (SAS) sevdalısı, bu muhabbet ile ömrünün büyük bir bölümünü Mekke ve Medine’de geçiren Dr. Ayşe Hümeyra Ökten Hanımefendi vefat etti. 

Hümeyra Ökten Hanımefendi, 1925’te İstanbul Fatih Atikali’de dünyaya geldi.

Babası Celaleddin Ökten, ülkemizde İmam Hatip mekteplerinin açılması hususunda büyük çaba göstermişti.

Ayşe Hümeyra Ökten, yüksek tahsilini İstanbul Çapa Tıp Fakültesinde tamamlamış ve hekimlik hizmetine başlamıştı. Ökten, tahsil ve meslek hayatı boyunca inançlarından ve çalışkanlıktan ödün vermemiş ve zorluklarla mücadele etmişti.

Ayşe Hümeyra Ökten, cumhuriyet döneminin ilk başörtülü doktoruydu. İlim sohbetlerinin yapıldığı bir evde büyüyen Ökten, hacca ilk kez 1953’te doktor olarak gitmişti.

Peygamber Efendimiz’den kopamayan Ökten, oturma izni de alınca her sene gidip Mekke ve Medine’de kalmaya başlamıştı. 60 yılı aşkın bir süre Peygamberimiz’e komşuluk eden Ökten, O’nun yanına gömülmeyi arzu ettiğini belirtmişti.

Ayşe Hümeyra Hanımın çok güçlü bir manevi seyrü sülukû da bulunmaktadır. Gönüller sultanı Mehmed Zahid Kotku Rh.A Hocaefendinin hem talebesi hem doktoru olmuştur.  

Yanında bulunanlar vefatından önceki son saatlerinde zikirle meşgul olduğunu ve hep istediği gibi Medine-i Münevvere’de Peygamber Efendimiz’in yanında vuslata erdiğini belirttiler.

Hümeyra Ökten Hanımefendi, hastalarının duasıyla yola çıktığı kutsal topraklarda mübarek beldelerde geçen bu muhabbet dolu yılları hatıralarıyla “Haremeyn Yolunda” serisiyle AKRA’ya anlatmıştı.

Merhumeye Allah-u Tealâ’dan rahmet, ailesine sevdiklerine sabr-ı cemil dileriz.

Kaynak: https://akra.media/Haber/HaberDetay/100590/dr-ayse-humeyra-okten-hanimefendi-d-r-i-bek-ya-irtih-l-eyledi

Tagged