doguturkistanDoğu Türkistan’ın Kaşgar şehri Yarkent ilçesine bağlı Alışkı ve Handi köylerine baskın düzenleyen komünist Çin askerleri, 3 bine yakın Müslüman Uygur’u katletti. Önce havadan saldıran Çin askerleri önceki gün de sabah tanklarla bu iki köye girdi. Ölü ve yaralı sayısı her geçen saat artarken, dünya Filistin’deki katliamları seyrettiği gibi Doğu Türkistan’da yaşanan soykırıma da kayıtsız.

Doğu Türkistan’ın Kaşgar şehri Yarkent ilçesine bağlı Alışkı ve Handi köylerine baskın düzenleyen komünist Çin yönetimi, 3 bine yakın Müslüman Uygur’u katletti. Önce havadan saldıran Çin askerleri dün sabah da tanklarla köylere girdi. Adeta soykırım yapan Çin askerleri Alışkı ve Handi köylerinde 2 binden fazla Uygur’u öldürdü. Bombardımandan sağ kurtulan bazı kadın ve çocukların ise Çin askerlerinden kaçmaya çalıştıkları belirtiliyor. Çin yönetiminin baskılarını protesto eden Müslüman Uygurlar, arefe gününden bu yana Çin askerleri tarafından katledilmeye devam ediyor.

Arefe gününden bu yana yaklaşık 3 bin Müslüman Uygur’un öldürüldüğü belirtiliyor. Ramazan ayında oruç tutma yasağı getiren Çin yönetimi camileri kapatıp teravih namazı kılmayı da yasaklamıştı.

“Doğu Türkistan’da ilan edilmemiş savaş var”

Doğu Türkistan Maarif Dayanışma Derneği Başkanı Hidayet Oğuzhan, “Ortadoğu’da İsrail varsa Doğu Türkistan’da da Çin zulmü var. Doğu Türkistan’da ilan edilmemiş bir savaş var. Savaş bölgelerinde dahi günde 200 kişi ölürken Doğu Türkistan’da 3 bin kişi ölebiliyor.

Ellerinde sopa dahi olmayan bir halkın karşısında, dünyanın süper gücü olduğunu iddia eden bir Çin var. Doğu Türkistan olağanüstü savaş bölgesi ilan edilmeli. Tüm İslam ülkelerini Çin zulmüne karşı çıkmaya davet ediyoruz. Türkiye’nin de Çin’e açık bir tepki göstermesini ve Çin’e nota vermesini talep ediyoruz” diye konuştu.

Millî Gazete

Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.