Günlük hayatta farkında olmadan, alışkanlıklar ya da yapısal sebeplerle burun yerine ağızdan nefes alıyoruz. Peki bu doğru mu?

Uzmanlar doğru nefes alma şeklinin burundan almak olduğunu, burnun fonksiyonel yapısı sebebi ile burundan alınan havanın temizlenerek akciğerlere indirildiğini, ağızdan alınan nefesin ise virüs ve tozları direk ciğerlere taşıdığını belirtiyor.

Burnun görevleri nelerdir?

Dr. Atilla Pelit, AKRA’ya yaptığı açıklamada, ‘Birçok insan ya yapısal nedenlerle ya da iyi nefes alıp vermeyi sağlayamadığı için ağızdan nefes almaktadır. Ağızdan nefes alındığında burnun görevi yerine getirilmemiş oluyor. Bunlar nelerdir: Havanın ısıtılması, nemlendirilmesi, havada bulunan zararlı partiküllerin tozların, yabancı maddelerin temizlenmesidir. Ağızdan nefes alınmasıyla bu fonksiyonlar yerine getirilemiyor dolayısıyla aldığımız hava vücuda zarar verebiliyor. Virüs ve hastalık yapan çeşitli etkenler burun tarafından kontrollü geçirilemediği için ağızdan direk akciğerlere ve yutağa temas etmekte dolayısıyla farenjit dediğimiz durum akciğer hastalıkları ağızdan nefes alanlarda daha çok ortaya çıkmaktadır” dedi.

‘Nefes eğitimi alınabilir’

Pelit, ‘Antrenör ya da bir eğitici ile spor yapanlar onların öğretmeleriyle nefes alıp verme olayını daha güzel öğreniyorlar. Spor yapmayanlarda, bu tür eğitimi almayanlarda doğru nefes alma öğrenilemediği için bilinemiyor. Bu eğitim okulda beden eğitimi öğretmenlerince de verilebilir.’ diyor.

Burundan nefes almanın önemi

Nefes almada öncelikle kullanılması gereken organın burun olduğunu, burundan nefes alınması gerektiğini belirten uzmanlar, toplumda yaygın görülen “burun tıkanıklığı”, “burun kemiği eğriliği” sıkıntısı olanlarda burundan alınan nefes yetmediği için insanların ağızdan nefes aldığını ve bunun da burnun fonksiyonlarını azalttığını ifade ediyor.

Burun nefesi temizliyor

Dr. Pelit, ‘Burun aldığımız havayı öncelikle ısıtmakta, nemlendirmektedir. Aldığımız havada bulunan çevreden bulaşan çeşitli zararlı maddeler, tozlar, partiküller; burundaki kıllar ve burun iç yapısındaki dokular sayesinde toz ve zararlı maddelerden büyük ölçüde temizlenmekte. Alınan hava ortamın ısısına göre, hava soğuk ise burun yoluyla ısıtılmakta, hava kuru ise nemlendirilmekte böylece vücuda en az zararlı bir form kazanarak akciğerlerimize ulaştırılmaktadır.’ açıklamasını yaptı.

Kaynak: https://www.akra.media/Haber/HaberDetay/100429/dogru-nefes-aliyor-musunuz

Tagged