29 Mayıs’tan itibaren kılınacak cuma namazları, okul bahçeleri, park, mahalle meydanları ve spor sahalarında kılınabilecek. Alınan tedbirler kapsamında 16 Mart’tan itibaren kılınmayan cemaatle namaz, 29 Mayıs günü cuma namazıyla birlikte yeniden kılınabilecek. 

Gazetelerde yer alan habere göre, normalleşme adımları kapsamında hangi camilerde cemaatle namaz kılınabileceği illerde valiliklere bırakıldı. Valilikler de cuma namazı kılınabilecek yerleri açıkladı. Cuma namazı kılınacak yerlerin kapasiteleri genelgeye göre belirlendi. Buna göre, avlusu olan camilerde, fiziki mesafeye dikkat edilerek cemaatle namaz kılınabilecek. 

Öte yandan okul bahçeleri, parklar, mahalle meydanları ve futbol sahalarında mesafeye dikkat edilerek cuma namazı kılınabilecek.

Bu yerlerde cuma namazı Diyanet tarafından görevlendirilecek imamlar tarafından kıldırılacak. İl ve ilçe müftülükleri tarafından avlusu yeterli olmadığı için namaz kılınamayan camilerin imam ve müezzinleri bu alanlarda görevlendirilebilecek.

Abdest evde alınacak

Camilerde dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıraladı:

– Camilerde abdest alınmayacak, evde abdest alınıp gelinecek (şadırvan, abdest alma yerleri kapalı olacak).

– Maskesiz camiye girilmeyecek.

– Herkes kendi seccadesini getirecek.

– Camilerde belirlenen mesafelerde saf tutulacak.

– Namaz çıkışlarında kesinlikle tokalaşma olmayacak.

– Cuma namazı caminin bahçesinde kılınacak, camide kılınmayacak.

– Öncelik cami bahçesi/avlusu, açık alanlar olmak üzere meteorolojik/mevsimsel şartlara göre öğle ve ikindi namazları cami içinde kılınabilecek.

– Öğlen-ikindi, cemaatle kılınacak diğer vakitlerde münferiden namaz kılmak isteyenler için camiler açık tutulacak.

– Sokağa çıkma yasağı kapsamında yer alan vatandaşlar ile hastalık belirtileri taşıyanların evlerinde kalmaları gerekiyor.

Kaynak: https://www.akra.media/Haber/HaberDetay/100270/cuma-namazi-acik-alanlarda-kilinacak

Tagged