Salgın tedbirleri kapsamında camilerde cemaatle namaz kılınmaya başlanmasının ardından tedbirlere en üst seviyede riayet ediliyor.

Bu kapsamda namaz kılanlar arasında 1.5 metrelik fiziki mesafe bırakılıyor. Camiye maskesiz girilmiyor. Namaz kılacak olan kişiler işaretlenmiş olan yerlerde namazlarını eda ediyor. Namaza gelen cemaat seccadesini yanında getiriyor. Bazı yerlerde tek kullanımlık namaz örtüleri dağıtılıyor. 

Müslüman erkekler için dini bir vecibe olan Cuma namazları da tedbirlere riayet edilerek kılınıyor. Camilerin içerisinde olduğu gibi uygun olan yerlerde camilerin avlularında da mesafeli olarak namaz kılınıyor. 

Cuma namazı için camiye gelenler yanlarında getirdikleri seccadeleriyle önceden işaretlenmiş noktalarda namazlarını eda ediyor. 

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında cemaatle ibadete ara verilen camiler, yeniden cemaatine kavuştu. İlçede Cuma namazı Salih Paşa Camisinin bahçesinde yağmur altında kılındı. ( Şahin Özmen – Anadolu Ajansı )

Bu açıdan bakıldığında; günlük hayatta yoğun olan alışveriş noktalarında ya da toplu ulaşım araçlarında mesafe kuralı ihmal edilebilirken camilerde mesafeye azami olarak titizlik gösteriliyor.

Kaynak: AKRA

Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.