Mithat abi, M. Es’ad COŞAN Hocaefendi’nin ağabeyidir. Çanakkale Ayvacık ilçesi Ahmetce köyünde doğmuştur. Sempatik, hayırsever, ibadetine düşkün bir zat idi. Fatih’te iken İskenderpaşa Camii’nde, Çamlıca’ya taşındıklarında ise Aziz Mahmud Hüdai Çilehane Mescidi’nde sabah namazları muhakkak babası Necati Amca ile beraber olurlardı. 

Bir hastalıktan dolayı evlenmemiş olan Mithat abi, Rami Kuru Gıda Hali’nde ticaretle uğraşırdı. 1990 başlarında Esad Hocaefendi’nin isteği ile işini paydos ederek, vakıf çalışmalarına yoğunlaşmıştır. Ömrünün sonuna kadar da hayır-hasenat işlerine devam etmiştir. Küçükle küçük, büyükle büyük olan Mithat abi, uzun süren bir hastalık sonrası16 Eylül 2015 tarihinde 82 yaşında vefat etmiştir. Eyüpsultan’da Esad Coşan Hocaefendi’nin kabrinin yakınında medfundur.

Kabir taşındaki yazı:

AHMET MİTHAT COŞAN

(V. 1436/2015)

Muharrem Nureddin Coşan

Mahmud Es’ad Coşan

Mehmed Zahid Kotku ve Abdulaziz Bekkine Hocaefendilerden feyz almış bir sûfi, anne-babasına sâlih bir evlâd, dürüst ve çalışkan bir tüccar, malının çoğunu vakfeden bir khayrsever. Kardeşlerine karşı güleryüzlü, tatlı dilli, cömert ve mütevazı bir mümin…

Ruhuna el-Fatiha

1 thought on “Ahmet Mithat COŞAN

  1. Rabbim cümle geçmişlerimizle birlikte kalbimizde, sevgileri ile ayrı bir yerleri olan bu kardeşlerimize de Rabbimizden rahmet diliyoruz. Tüm sevenleri ile yakınlarına sabr-ı cemil niyaz ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.